Ralph Thoresby School

Ambition and Achievement for All

Back to home
Standard Visibility Version

Timetable Subject and Staff Codes

Subject Codes

Please use the following list to identify which codes correspond with which subject on your child’s timetable.

Code

Description

Ar Art
B3 BTec Business 12/13
Ba Applied Science
Bb BTec Business KS4
Bi Biology
Bs Business Studies
Cd Child Development
Ch Chemistry
Ci Citizenship
Cm Core Maths
Cp Computing
Da Dance
Df Dual Language
Dr Drama
Ea English(LWD)
Eb Econ/Business
Ed English dual
Ee Extra English
El English Literature
En English
Ep EPQ
Er English resit
Ex English Intevention
Fa Football Academy
Fr French
Ge German
Gg Geography
H2 BTec H&S KS4
H3 BTec H&S KS5
Hi History
I3 BTec ICT(LWD)
Im IMedia
In Intervention 121
La Law
Lb Library
Li Literacy
Ls Life Skill
Lw Law
Ma Mathematics
Me Mentor
Mf Further Maths
Mr Maths Resit
Mu Music
Mx Extra maths
Nu Numeracy
Pd Product Design
Pe PE
Ph Physics
Pr Philosophy & Religion
Pt Photography
Px Product Design Additional
Py Psychology
Rs Religious Studies
S2 Level 2 Sport
Sc Science
Sn Spanish
So Sociology
Sp Sports Studies
St Supervised Study
Sx Extended Sport
Te Technology
Tf Food
Tg Graphics
Tr Resistant Materials
Ts Theatre Studies
Tx Textiles

Teaching Staff Codes

CBE Ms Chloe BELL Assistant Headteacher
PBH Mr Peter BODEN-HOOK Joint Head of English
CB Mrs Claire BOURNE Languages
CAB Ms Carol BRADLEY Business Studies
CBY Mr Chris BYRNE Maths
AC Miss Angela CASWELL Deputy Headteacher, Mathematics
WJC Mr Will CARR Headteacher
JC Mr John CHEETHAM Science
GC Mr Graham COWGILL Assistant Headteacher
ED Mrs Elizabeth DICKSON Languages
SJF Mr Stephen FLETCHER English
CG Miss Catherine GARBUTT Science
KG Mrs Kelly GHOSAL Head of Science
AMG Mr Amandeep GILL Head of ICT
RG Mrs Ruth GILLOTT Ast Head of Science
SG Mr Scott GLOVER Head of Mathematics
AG Ms Andrea GOODRUM Art
SJH Mr Steven HACKSHAW Senior Assistant Headteacher, Music
JHA Mrs Jennie HAMMOND Music
MHR Miss Madeleine HARTER Mathematics
LH Ms Lucy HENDERSON Joint Head of English
MH Mr Mark HANCOCK Business Studies, Safeguarding Officer
VH2 Ms Victoria HOPE PE
SO Miss Sian HUNT PE
CDH Mr Christopher HUTSON Head of Geography
DI Mr Daniel ILLINGWORTH Geography
CJ Miss Chelsea JAMES Head of RE & PSHCE
PJ Mr Paul JONES Area Leader – Vocational, Business
RJ Mr Robert JONES Photography
BK Miss Bethany KEYES Maths
SK Mr Stuart KNIGHT Head of Art
REL Mrs Rachel LIPTROTT ITT Lead, Humanities
FM Miss Faheesa MAHMOOD RS+Citizenship
SM Mr Shane McLEER Head of PE
RM Mr Robin MEEGAN D&T
Kmi Mrs Katherine MIDDLETON English
JM2 Mr Jonathan MISSIN Geography
EM Ms Elaine MOONEY Food Technology
DJM Mr David MULVANEY Assistant Head of Science
VO Mrs Vicky O’MALLEY Humanities
JO Ms Jenny OLDRIDGE MFL
PP Mr Paul PADMORE Ast Head of English
MP Miss Megan PRICE English
LP Mr Lewis PROLL Science
LR Miss Lindsey REYNOLDS Ast Head of Maths
AR Mr Ashley RICHARDSON Assistant Head of PE
SR Miss Samantha ROSS Drama with English
SSC Mrs Sally SCARGILL SENCO
HS Mr Harmesh SINGH PE
APS Mr Andrew SMITH Head of D & T
TS Mr Thomas STUBBS Joint Director of Post 16, English
JTA Mr John TAYLEUR Maths
ET Mr Evange-line TEAL Computer Science & iMedia
AT Mr Andrew TAYLOR Head of MFL
JT Ms Jennifer THOMAS Head of Health & Social Care
RV Mr Riain VERNON Senior Assistant Headteacher, H&SC
RW Mr Richard WARD Head of History
CSW Ms Chantelle WHITELEY Mathematics
RWI Mr Richard WILKINS Science
SW Miss Sharlene WILLIAMS Head of Drama
ECW Ms Beth WINTER Head of Music
KW Ms Kate Wolstenholme English

Parent Portal

Parent Portal

cross